Cyklotúra pozdĺž nemeckého a rakúskeho toku Dunaja je neuveriteľný zážitok.Trasa vedie mierne z kopca, často s pomocným vetrom za chrbtom, blízko bujne zelených riečných brehov, cez malinké, zasnené dedinky s pôsobivou scenériou.

Objavíte dych vyrážajúci prírodný div - “Veľkú slučku” , kde sa Dunaj rýchlo otáča o 180 a ponoríte sa do legendárneho údolia Wachau. Vychutnáte si cestu okolo romantických terás viniča a čarovných hradov a kláštorov.

Privíta Vás Viedeň - mesto, ktoré je snáď zbytočné opisovať. Môžete si vychutnať prehliadku katedrály sv. Štefana, radnice, či viedeňského Prátra, s najvyšším ruským kolesom na svete. Popri mnohých iných pamiatkach Vám dobre padne šálka kávy v jednej z legendárnych viedeňských kaviarní.


Highlighty:

Passau - mesto na sútoku troch riek, “Veľká slučka”, Svetové dedičstvo Wachau, Linz, Viedeň

Náročnosť cyklotúry:

Level 1 - cyklotrasy sú rovinaté až  mierne z kopca, ideálne pre cyklistov s menšími skúsenosťami, rekreačných cyklistov a deti


Plán trasy:

1. deň : Passau /nalodenie/
2. deň:  Passau - Linz, cca 50 km
3. deň:  Mathausen - Grein, cca 35 km
4. deň: Grein - Melk, cca 51 km
5. deň: Tulln - Viedeň, cca 35 km
6. deň: Viedeň
7. deň: Wachau, na výber cca 29 alebo  42 km
8. deň: Passau /vylodenie/

 

Denný program

 

1. deň: Passau - Engelhartszell

Príchod do Passau a nalodenie o 17:00. Starobylé biskupské mesto, ktoré naši predkovia poznali v časoch Veľkej Moravy, je každoročne cieľom mnohých turistov. Medzi najzaujímavejšie pamiatky patrí najväčší kostolný orgána na svete v Dóme sv. Štefana a čarovné Staré Mesto.
Vychutnáte si Vašu prvú večeru na lodi a nočný pobyt v Passau.

2. deň: Passau - Veľká slučka - Linz, cca 50 km

Dole prúdom vedú cyklo chodníky cez nádhernú prírodu, pokojné lesy a romantické dedinky. V  Engelhartszelli Vás malá kompa prevezie na druhú stranu veľtoku - odkiaľ  vaša cyklotrasa povedie cez malé dedinky s množstvom útulných hostincov. Nalodíte sa v malinkej dedinke Obermuhl a  vyplavíme sa do Linzu, hlavného mesta Horného Rakúska.  Po večeri si môžete vychutnať prehliadku mesta, alebo výlet člnom do Mathausenu.

3. deň: Mathausen - Grein, cca 34 km

Ráno je možnosť pripomenúť si históriu a navštíviť bývalý koncentrančný tábor v Mathausene.  Na bicyklovanie si môžete zvoliť ľahšiu trasu pozdĺž dunajských brehov, alebo náročnejšiu, cez mierne kopce s nádhernou prírodnou scenériou. Históriu Vám znovu pripomenie bývalá keltská osada  v Mitterkirchene, a nakoniec Grein, dnešná cieľová destinácia, ktorá ponúka možnosť návštevy najstaršieho divadla v Rakúsku.

4. deň:   Grein - Melk - Tulln, cca 51 km

Dnešná trasa je charakteristická rôznorodosťou krajiny. Na začiatku uvidíte Strudengau - úzky úsek Dunaja, kde každý kapitán musí zbystriť pozornosť. Za Persenbeugom sa údolie rieky značne rozširuje. Pri príchode do Melku Vás upúta nádherná budova Benediktínskeho kláštora. Na palube si vychutnáte čarovný západ slnka v údolí Wachau, spestrený ochutnávkou miestneho vína.

5. deň: Tulln - Viedeň, cca 35 km

Z diaľky sa týči nad malebnou krajinkou 900 rokov starý kláštor v Klosterneuburgu, ako strážca vstupu do Viedňe.  Potom, čo opustíte krajinu viníc, naskytne sa Vám nádherný pohľad na panorámu Viedne. Poobede si  možete vybrať prehliadku Viedne autobusom a pešiu prehliadku starého mesta.  

6. deň: Viedeň

Určite by ste nemali vynechať miesta ako sú Práter, katedrála sv. Štefana, či Hofburg. Možete si vybrať cyklotúru so sprievodcom, alebo prehliadku mesta autobusom. Viedeňský večer musí byť ukončený skutočnou lahôdkou - navštevou pravého viedeňského koncertu a ochutnávkou vína v miestnej vinotéke či v Imperiálnom paláci.

7. deň Wachau: Rosatz - Emmersdorf, 29 - 42 km

Váš posledný cyklo-deň bude naozaj stáť za to. Mierne kopcovitá krajinka očarí každého so svojími zasnenými dedinkami, marhuľovými sadmi, vinicami, hradmi, kláštormi a ruinami. V maličkých mestečkách, kde ľudia nezamýkajú dvere, budete mať možnosť ochutnať tie najlepšie miestne likéry a vína, či vychutnať si chvíle oddychu v niektorom z mnohých útulných hostincov.
Mimochodom, oddych si naozaj zaslúžite. Na lodi bude pre Vás pripravená slávnostná večera a posádka sa o Vašu zábavu bude starať do neskorej noci.

8. deň Passau

Ešte raz máte možnosť vychutnať si ranné slnečné lúče z paluby lode, uvidieť “Veľkú slučku” a úživať si pokoj a krásu lesov v údoli horného Dunaja, predtým ako odpočinutý prídete do Passau o cca 12:00.